Početna strana > Hronika > Mundijal u Kataru: Francuska sigurnom igrom pregazila Poljsku sa 3:1 i plasirala se u četvrtfinale

nedelja, 04. decembar 2022.

Fudbaleri Francuske savladali su Poljsku sa 3:1 (1:0) u meču osminefinala na Svetskom prvenstvu u Kataru. Rival u borbi za polufinale biće im bolji iz duela Engleska – Senegal (20.00 RTS1).

Poljaci su donekle uspevali da pariraju favorizovanom protivniku do primljenog gola. Nisu iskoristili svoju šansu da povedu, a onda je usledila kazna.

Potom je Francuska zatvorila sve prilaze ka svom golu, a Mbape je sa dva gola osigurao pobedu i plasman u četvrtfinale.

Na kraju Levandovski je sa bele tačke postigao utešni gol za Poljsku.

Francuzi su preuzeli inicijativu od samog početka utakmice, stvorili su nekoliko prilika. Poljaci su posle petnaest minuta igre uspeli da se oslobode pritiska i zaprete.

Prvo je oprobao šut Levandovski, međutim njegov pokušaj sa distance je završio pored gola. Najbolju priliku Poljaci su propustili u 38. minutu.

Tri pokušaja, dva Zijelinskog, i jedan Keša, sva tri odbijena su sa gol linije.

Ipak, Francuska dolazi do prednosti u 44. minutu. Mbape je sjajno uposlio Žirua, iza leđa odbrane Poljaka. Ovaj se našao sam ispred golmana Ščesnog i preciznim udarcem poslao loptu u mrežu.

Nastavak je doneo još bolju igru Francuza. Zatvoreni su svi prilazi ka golu Lorisa, tako da Poljaci nisu imali pravih prilika.

Pobeda je overena u 74. minutu, nakon brze polukontre Francuza.

Dembele je sa desne strane prosledio do Mbapea na levoj strani, ovaj je iz kaznenog prostora preciznim udarcem pogodio mrežu Poljaka.

Pokušali su Poljaci da stignu makar do počasnog pogotka, ali im rival nije dozvolio da ozbiljnije zaprete.

U 90. minutu stavljena je tačka na ovaj meč.

Tiram je uputio povratnu loptu do Mbapea, koji sa iste pozicije, kao i kod prethodnog gola, sjajnim udarcem pogađa mrežu Ščesnog.

U poslednjim momentima susreta nakon asistencije VAR-a sudija je pokazao na penal za Poljsku. Levandovski je iz drugog pokušaja uspeo da pogodi.

Izvođenje jedanaesterca je ponovljeno zbog ranijeg ulaska Lorisa.

Francuska će i četvrtfinalu igrati sa boljim iz duela Engleske i Senegala.

Kraj meča, Francuska - Poljska 3:1

90+9` Levandovski pogađa iz drugog pokušaja

Loris je odbranio penal, ali je zbog ranije ulaska na teren ponovljen. Iz drugog pokušaja Levandovski je bio precizan.

90+6` Penal za Poljsku

90` GOOOL! Mbape ponovo pogađa

Gotovo sa istog mesta kao i predhodni pogodak. Ponovo je Mbape primio loptu, ovog puta povratnu, na oko 15 metara sa leve strane. Oslobodio se čuvara i preciznim udarcem pogodio suprotan ugao gola Ščesnog.

82` Francuzi kontrolišu meč

Svi pokušaji Poljaka završavaju se ispred kaznenog prostora. Francuzi brzim kontranapadima konstantno prete golu rivala.

74` GOOOL! Mbape za 2:0

Brz napad Francuza, Dembele je uposlio Mbapea na levoj strani, a ovaj je opalio sa 14-15 metara iskosa sa leve strane i matirao Ščesnog.

66` Francuzi nastavljaju da stvaraju šanse

Nakon centaršuta sa desne strane pokušao je Žiru, ali ovog puta nije uspeo da pogodi gol.

56` Mbape u prilici

Mbape je šutirao sa distance, ali je lopta na putu do gola zakačila jednog igrača, odbila se i završila u korneru.

48` Pokušaj Grizmana

Prekid za Francusku nakon što je Mbape oboren iskosa sa desne strane na par metara od kaznenog prostora. Grizman je pokušao da iznenadi golmana Poljske, ali je Ščesni bio na mestu i odbio njegov udarac.

Poluvreme, Francuska - Poljska 1:0

44` GOOOL! Francuska vodi protiv Poljske

Mbape je poslao loptu iza leđa odbrane, sjajno se snašao Žiru i u situaciji jedan na jedan sa golmanom Poljske izašao kao pobednik.

38` Velika prilika za Poljsku

Francuzi su tri puta uspeli da odbiju loptu sa gol linije, dva puta je iz kaznenog prostora šutirao Zelinjski, a jednom Keš.

35` Pokušaj Mbapea

Mbape se u kaznenom prostoru oslobodio čuvara i šiturao. Ipak, njegov pokušaj je izblokiran i lopta je završila u korneru.

35` Poljaci se oslobodili pritiska

Selekcija Poljske se totalno oslobodila pritiska. Preuzela je inicijativu i sve češće napada.

29` Velika prilika za Francusku

Dembele je sjajno ubacio loptu u peterac na levu stranu, gde je sam bio Žiru, ali se spetljao i nije uspeo da ubaci loptu u gol.

20` Pokušaj Levandovskog

Levandovski je oprobao šut, opalio je sa oko 20 metara, lopta odlazi pored gola.

12' Francuzi napadaju

Francuzi od starta utakmice napadaju. Poljska individualnim istrčavanjima pokušava da dođe do protivnčikog šesnaesterca.

Počeo je meč ...

Sastavi timova:

Francuska: Loris, Kunde, Varan, Upamekano, Ernandez, Tšuameni, Rabio, Dembele, Grizman, Mbape, Žiru

Poljska: Ščesni, Kivior, Glik, Berešinjski, Frankovski, Krihovjak, Šimanski, Keš, Kaminski, Zjelinjski, Levandovski.

Meč se igra na El Tumama stadionu, glavni sudija Balencuela

Utakmica se igra na "El Tumama" stadionu, a glavni sudija je Venecuelanac Valencuela.

Poljaci bili drugi u Grupi C

Poljska je bila drugoplasirana u Grupi C - remi sa Meksikom, pobeda nad Saudijskom Arabijom i poraz Argentine učinak su ekipe Česlava Mihnijeviča.

Robert Levandovski je jedan od najboljih napadača današnjice, ali protiv Francuske će mu biti potrebna pomoć saigrača, ukoliko Poljaci žele da naprave iznenađenje i eliminišu branioca titule.

Francuska kao prvoplasirana u grupi izborila osminu finala

"Trikolori" su favoriti, koliko zbog činjenice da brane titulu osvojenu pre četiri godine u Rusiji, toliko i zbog odličnih igara na Mundijalu u Kataru.

Francuska je osvojila prvo mesto u Grupi D, zahvaljujući trijumfima nad Australijom i Danskom, da bi u meču bez rezultatskog značaja izgubili od Tunisa.